Kompānija “Neuralink” trešdien, 2024. gada 20. martā straumēja video, kurā kompānijas pirmais pacients ar prātu spēlē šahu datorā, kā arī stāsta par smadzeņu implantu (thought after brain implant), kas to padara iespējamu.
29 gadus vecais Nolands Arbaugs, kurš pirms astoņiem gadiem tika paralizēts no pleciem niršanas negadījumā, stāstīja par šaha spēlēšanu un videospēli "Civilizācija", kā arī mācījies japāņu un franču valodas, ar smadzenēm vadot kursoru datora ekrānā.
"Tas ir neticami, patiešām. Tas ir tik forši," sacīja Arbaugs, kurš jokoja, ka viņam ir telepātija, pateicoties Elona Maska uzņēmumam “Neuralink”.
E. Maska neirotehnoloģiju uzņēmums janvārī uzstādīja smadzeņu implantu savam pirmajam pacientam – cilvēkam, un Tesla un X vadītājs miljardieris to (operāciju) atzina par veiksmīgu.
Arbaugs stāsta, ka viņš tika izlaists no slimnīcas dienu pēc ierīces implantēšanas viņa smadzenēs, un ka viņam pēc tam nebija kognitīvo traucējumu.
"Ir daudz darāmā, bet tas jau ir mainījis manu dzīvi," viņš teica. "Es nevēlos, lai cilvēki domātu, ka šīs ir ceļojuma beigas."
Viņš stāstīja, ka sāka domājot par kursora pārvietošanu, un galu galā implantu sistēma atspoguļoja viņa nodomu. "Iemesls, kāpēc es tajā iesaistījos, bija tāpēc, ka vēlējos būt daļa no kaut kā, kas, manuprāt, mainīs pasauli," viņš teica.
Arbaugs sacīja, ka plāno šajā Helovīnā ietērpties kā Marvels komēdijā X-Men varonis Čārlzs Ksavjers, kurš ir ratiņkrēslā, bet kuram ir garīgās spējas."Es būšu profesors X," viņš teica. "Es domāju, ka tas ir diezgan piemēroti... Es būtībā esmu telekinētisks."
“Neuralink” inženieris videoklipā, kas tika ievietots X un Reddit platformās, solīja vairāk atjauninājumu par pacienta progresu.
Elona Maska “Neuralink” starta uzņēmums ir izstrādāja ķirurģisku robotu, lai implantētu ierīces smadzenēs, lai tās savienotu ar datoriem. “Neuralink” tehnoloģija darbojas izmantojot ierīci, kas ir aptuveni piecu (sakrautu) monētu izmērā, kura tiek ievietota cilvēka smadzenēs, izmantojot invazīvu operāciju.
Startup kompānijas, kuru 2016. gadā līdzdibināja E.Masks, mērķis ir izveidot tiešus saziņas kanālus starp smadzenēm un datoriem.
Mērķis ir uzlabot cilvēka spējas, ārstēt neiroloģiskus traucējumus, piemēram, ALS (Amiotrofā laterālā skleroze) vai Parkinsona slimību, un varbūt kādu dienu panākt simbiotiskas attiecības starp cilvēkiem un mākslīgo intelektu.
E.Masks diez vai ir viens, cenšoties panākt progresu šajā jomā, kas oficiāli tiek dēvēta par smadzeņu-mašīnas vai smadzeņu-datora saskarnes izpēti.